آیا هتل پنج ستاره واقعی در ایران وجود دارد ؟

پنج‌شنبه 4 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 09:01 ب.ظ

هر کسی فلسفه بیرون گذاشتن یک گوش از شال را فهمید به ما نیز بگوید. الناز جان بخدا همه ما ها گوش داریم، آن هم دو عدد! این موضوع مختص خودت نیست!«با نزدیک شدن به رفع احتمالی تحریم ها در صورت رسیدن به توافق جامع هسته ای، گروه های هتل سازی در سراسر جهان اکنون ایران را یک محل سرمایه گذاری مناسب با پتانسیل های گردشگری فراوان می بینند.»


نشریه «فایننشال تایمز» در گزارشی به روند ورود گروه های بزرگ هتل سازی و پتانسیل های ناشناخته گردشگری در ایران پرداخته که با رفع احتمالی تحریم ها می تواند با رشد قابل ملاحظه ای روبرو شود.

در این گزارش آمده است: «در سال های پیش از انقلاب، هتل های لوکس تهران میزبان بسیاری از ستاره های هالیوود چون «الیزابت تیلور» و «پل مک کارتنی» بودند اما پس از سرنگونی شاه، جمهوری اسلامی قراردادهایش را با گروه های بزرگ هتل چون هیلتون، حیات و شرایتون سفت و سخت تر کرد؛ به گونه ای که این هتل ها تحت کنترل دولت بودند، در حالی که این هتل ها همچنان عنوان پنمج ستاره را یدک می کشند اما خدمات ارائه شده توسط آنها به ندرت در حد عنوان آنهاست.»

این روزنامه انگلیسی نوشت دهه های انزوای سیاسی و ترس از اینکه گردشگران خارجی ارزش های اسلامی را تهدید کنند موجب کاهش قابل ملاحظه سرمایه گذاری در بخش گردشگری شد اما بازگشایی یک هتل چهار ستاره در تهران تحت مدیریت گره هتل های فرانسوی «آکور» نشان می دهد همه چیز چقدر سریع ممکن است تغییر کند و یک شرت غربی مدیریت یک هتل در ایران را برعهده بگیرد.


«ایران امیدوار است در تیر ماه با حصول توافق جامع هسته ای، بستر رفع تحریم ها هموار شود و از این طریق سرمایه گذاری خارجی در بخش گردشگری تقویت شود در حالی که هنوز مشخص نیست «آکور» که بزرگترین گروه هتل در اروپا با بیشترین تعداد اتاق است، در صورت ادامه یافتن تحریم ها چگونه به فعالیت خود ادامه خواهد داد.»

فایننشال تایمز نوشت: در حالی که تحریم ها به طور مستقیم صنعت گردشگری را هدف قرار نداده اند اما مانع از انتقال پول به داخل و خارج از ایران به استثنای اجناس اساسی و دارو می شود. گروه هتل های فرانسوی «آگور» و همچنین «آکسیس» از اظهارنظر درباره قراردادشان با ایران خودداری کردند اما سعید شیرکوند - معاون امور توسعه سازمان گردشگری ایران - تایید کرده که این دو هتل فرودگاهی جدید تحت مدیریت کمپانی «آکور» طبق استانداردهای جهانی شان به ارائه خدمات در ایران خواهند پرداخت.

«آکسیس» برخی جنبه های ارائه خدمات خود را منطبق بر نُرم های داخلی کرده و به عنوان مثال مشروبات الکلی در هتل سرو نمی شود و کارمندان خانم در پذیرش باید حجاب اسلامی را رعایت کنند.

در ادامه این گزارش می خوانیم: گروه هتل های «آکور» در حال حاضر از یکی از بزرگترین مقاصد گردشگری کمتر دیده شده در جهان سود می برد که دارای جاذبه های تاریخی بزرگی در شهرهایی چون اصفهان و شیراز است. هم اکنون شایعات فراوانی نیز وجود دارد که سایر گروه های هتل در فرانسه مشغول مذاکره با ایران درباره ساخت و مدیریت هتل ها هستند. این در حالی است که گروه صنعتی «بوویگ» فرانسه و همچنین گروه مدیریت هتل «روتانا» در امارات که گفته می شود قصد دارند هتل هایی در شهرهای تهران و مشهد بسازند درباره این موضوع اظهارنظر نکردند.

برای نیل به این هدف، پتانسیل های فوق العاده ای وجود دارد چرا که از زمان به قدرت رسیدن حسن روحانی، تعداد گردشگران اروپایی که به ایران می آیند بیش از 10 برابر شده است. براساس آمار رسمی اعلام شده، سال گذشته حدود شش میلیون گردشگر به ایران آمدند که بسیاری از آنها زائران مذهبی کشورهای منطقه بودند و در نهایت 7.5 میلیارد دلار (حدود دو درصد تولید ناخالص ملی ایران) را رقم زدند.

فایننشال تایمز به نقل از سعید شیرکوند - معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری - نوشت: «گردشگری صنعتی متروک و کاملا فراموش شده در اقتصاد ایران بود و هتل سازی در ایران یکی از جاذبه های بزرگ است چرا که تعداد هتل های چهار و پنج ستاره تا 10 سال آینده حداقل باید سه برابر شود. جای سوال است که آیا زیرساخت های کشور ما تحمل پذیرش تعداد بیشتری گردشگر را دارد یا خیر. زیرساخت های گردشگری ما توان مواجهه با سونامی گردشگران را ندارد.»

گروه هتل های ایرانی «دیدار» ساخت یک هتل 300 میلیون دلاری با 300 اتاق را یک سال پیش و به سبک هتل های انگلیسی در مرکز تهران آغاز کرده، اما برای رسیدن به سوددهی نیازمند رفع تحریم ها و سرمایه گذاری خارجی است.

نظرات (0)
ما را در تلگرام دنبال کنید .
https://telegram.me/salon33
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد