X
تبلیغات
زولا

چرا تنگی نفس در اهواز بعد از باران به بوجود آمد

شنبه 18 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 10:11 ق.ظ
مدت کوتاهی پس از بارش باران در اهواز،یکباره 600 نفر با علایم تنگی نفس و اختلال تنفسی به یکی از بیمارستان های شهر مراجعه کردند. اما این پایان ماجرا نبود و ظرف 48 ساعت این آمار به 3100 نفر رسید.

به گفته مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز،  128 نفر از آنها در بخش‌های عمومی و سه کودک در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند در حالی که هوای شهر همچنان سنگین بود و مشکلات تنفسی ادامه داشت.  

این وضعیت بحرانی باعث شد تا ﺳﺘﺎدﺑﺤﺮان ﺑﻪ رﯾﺎﺳﺖ اﺳﺘﺎﻧﺪار، و ﺑﺎ ﺣﻀﻮر ﻣﺴﺌﻮﻻن ﻣﺤﯿﻂ زﯾﺴﺖ، ھﻮاﺷﻨﺎﺳﯽ، ﺳﺘﺎد ﺣﻮادث ﻏﯿﺮ ﻣﺘﺮﻗﺒﻪ و دﺳﺖ اﻧﺪرﮐﺎران ﺣﻮزه ﺑﮫﺪاﺷﺖ و درﻣﺎن اﺳﺘﺎن ﺗﺸﮑﯿﻞ شود.

بعد از گذشت دو روز  بالاخره نتیجه تحقیقات مشخص شد تا مردم اهواز باخبر شوند چه اتفاقی برای هوا و باران شهرشان افتاده است. مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان اعلام کرد که سکون هوا و عدم جابه‌جایی جریان باد، موجب تجمع آلاینده‌های هوا شده و بارندگی آلاینده‌ها را به سطح زمین منتقل کرده و موجب ایجاد مشکلاتی برای شهروندان در روزهای گذشته در اهواز شده است.

احمدرضا لاهیجان‌زاده گفت: در آنالیزی که روز دوم بارندگی بر روی نمونه‌های آب باران انجام دادیم، سطح یکی از پارامترها بالا نشان داده شد، این پارامتر "نیترات" بوده است که بالا بودن میزان "نیترات"، احتمال باران اسیدی را قوت می‌دهد. اگر روز اول بارندگی بلافاصله پس از بارش باران، آب باران را آنالیز می‌کردیم، قطعا می‌توانستیم بهتر نتیجه بگیریم، ولی مجموعه هواشناسی، نمونه باران روز اول را نداشتند که در اختیار محیط زیست بگذارند.

بسیاری از مردم و مسئولان شهری ، کارخانجات آلاینده ای را که در فاصله نزدیکی با مناطق مسکونی شهرهای استان قرار گرفته‌اند، عامل آلودگی شدید هوا و بارش باران اسیدی می دانستند. اما مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان می گوید: هر فعالیت نفتی ممکن است "نیترات" تولید کند. حتی آتش زدن مزارع هم می‌تواند تولید "نیترات" داشته باشد. "نیترات" یکی از عواملی است که اگر با رطوبت ترکیب شود تولید اسید نیتریک می‌کند، همچنین اگر "گاز SO2 " با باران یا رطوبت ترکیب شود، تولید اسید سولفوریک می‌کند که هر دو، آلاینده‌های هوا محسوب می‌شوند.

به گفته او شهرهای صنعتی آلایندگی بسیاری دارند اما در اهواز علاوه بر فعالیت‌های نفتی و صنعتی، ترافیک شهری باعث تشدید آلودگی هوا شده است. 

بارش باران اسیدی و مشکلات تنفسی مردم این شهر در حالی رخ داد که چند رو روز پیش اهواز با توجه به تحلیل موسسه کوارتز از داده‌های سازمان بهداشت جهانی، به عنوان آلوده ترین شهر جهان معرفی شد.معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست هم چند روز پیش اعلام کرد که کارگروه آلودگی هوا در چهار شهر البرز، اراک، اصفهان و اهواز تشمیل شده است و مردم اهواز منتظرند تا شاید این کارگروه ها بتوانند کمی مشکلات تنفسی مردم این شهر کمتر کنند و آنها بتوانند راحت نفس بکشند!

نظرات (0)
ما را در تلگرام دنبال کنید .
https://telegram.me/salon33
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد